Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:

Kan man klippa ned – och i så fall nu eller till våren? – en amerikansk blåbärsbuske som har fått långa kala grenar men har ett fint bladverk i toppen? Busken ger goda bär men de blir inte många genom att större delen av busken består av kala grenar.

PS Idag sågar vi ned vår rosenhagtorn efter att ha läst ditt råd. Vi har försökt att rädda det i flera år men ger upp. DS

/Kerstin

Svar:

Högväxande blåbärsbuskar av den typ som ni har brukar man inte skära ner helt. Däremot kan ni gallra bort de äldsta grenarna, och eventuellt skadade grenar, efter skörd så att busken föryngrar sig och blir mer vital. I kommersiell odling i Tyskland brukar blåbärsbuskar skäras ner helt vart sjätte år. Tänk också på att blåbär utvecklas bäst på fjolårsskotten, så det är ju synd att ta bort dem. Lågt pH-värde i jorden, gärna rhododendronjord, och soligt läge är bästa förutsättningarna för att lyckas med odlade blåbärsbuskar.

 

 

 

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar