Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:

Vi har en häck av häckoxbär som är planterad för fyra år sedan i sand/lerblandad jord. Bra jord enligt den trädgård vi köpte häcken från. Planteringen är gjord efter alla konstens regler och bör vara korrekt. Vi har klippt ner den alla år, från början kort och därefter sakta uppåt. Men vi tycker att den växer dåligt. Den skulle behöva en dunderkur! När ska man klippa häcken, på våren eller hösten? Och när ska man gödsla – och med vad och hur mycket?

/Åke Olsson

Svar:

Gödsla häcken nu och sedan en gång till veckan före midsommar. Jag brukar använda Chrysan, ett ekologiskt gödselmedel som jag tycker fungerar bra till det mesta, men det finns ju även många andra. Klipp häcken när ni kommer hem från semestern, eller någon gång i början av augusti. Om den ser rysligt rufsig ut kan ni klippa även nu på våren. I marginalen kan jag nämna att häckoxbär ofta blir angripen av rödvårtsjuka och säljs därför numera bara i begränsad omfattning.

 

 

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar