Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:

Vi har massor av skott, från buskar eller träd, i vår trädgård. Många verkar komma från syrenhäcken. Hur blir vi av med dem?

/Fam. Berglund

Svar:

Det gäller att ihärdigt hålla efter de oönskade rotskotten vartefter de kommer upp. Men om de till exempel kommer från ett körsbärsträd är det i stort sett omöjligt att bli av med dem. För så fort man rycker bort ett skott stimulerar man fler sidoskott. Försök i stället att dra av barken från skotten. Då torkar de ut och blir inte lika stimulerade att skjuta nya skott. Ni kommer nog aldrig att helt av med dem, men de kanske inte blir riktigt lika många.

När det gäller syrenhäcken kan ni pröva att efter eventuell beskärning till våren lägga ut en markduk på den plats där ni vill hejda rotskotten. Låt den sedan ligga kvar i minst två odlingssäsonger så bör ni bli av med problemet för gott.

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar