Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:
Vi har en gammal bokhäck, kanske från 20-talet. Den är just nu ganska vildvuxen. Hur ska vi ansa den? Vilket redskap är bäst?
/Cecilia Nyberg, Lund

Svar:
Bokar kan blöda om man beskär dem på våren. Det är bättre att vänta till JAS-perioden, det vill säga juli, augusti, september.

Om det är en stor och grov häck är det nog enklast att använda en motordriven häcksax som är starkare än en batteridriven och mindre muskelkrävande än en handsax. Forma häcken så att den smalnar av lite upptill. Om ni spänner upp en lina längs med häcken är det lättare att klippa rakt.

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar