Agneta Ullenius
Fråga:
Är det för sent att klippa ned träd med stenfrukter, som plommonträd? Kan klematis överleva i en stor kruka utomhus över vintern eller måste de planteras?
/Bitte
Svar:
Beskärningsexperterna tycker att det är för sent att beskära plommonträd och andra stenfruktträd (som exempelvis körsbär) när det har blivit vinter. Nu är det upp till dig att bestämma om det är det där du bor, hos mig i Roslagen börjar det nog luta åt vinter nu. Bästa beskärningstiden för plommonträd är på hösten, efter skörden, och man beskär inte lika mycket som äppelträd och päronträd. Vanligtvis tar man bara bort skadade grenar och gallrar lite försiktigt. Plommonträd som beskärs för kraftigt eller för sent får lätt frostskador och sår som sedankan bli inkörsport för infektioner och svampsjukdomar.
Om du har möjlighet att ställa in krukan med klematis någonstans där det är kallt och mörkt så gör det. Annars kan du också ha kvar den utomhus, i skydd för regn och snö, gärna mot en husvägg som avger värme. Men jag skulle nog också packa in den ordentligt i bubbelplast, trasmattor eller annat mojs och ställa den antingen direkt på jorden (som isolerar) eller på något isolerande material som frigolit eller några tjocka bräder. Jag förutsätter att krukan är frosttålig och inte av skör terrakotta.