Agneta Ullenius
Fråga:
Jag har en hibiskus som är 35 år, har haft den på balkongen några veckor i sommar, efter det har den inte varit sig lik. ”Hängande” gulnande blad, har upptäckt spinn på en gren. Kan man klippa ner den, denna årstid?
/Karin
Svar:
Spinnangrepp är vanligt på hibiskus, och förutom de synliga spindelvävsliknande tussarna kring stammen och bladen är de vanligaste symptomen just gulnande blad som faller av. Spinn trivs i torr luft, de suger ut näringen ur bladen vilket sedan gör att bladen torkar ihop och faller av.
Du kan försöka få bort djuren genom att duscha hibiskusen med ljummet vatten. Spruta med en hård stråle på undersidan av bladen där de oftast sitter och upprepa behandlingen flera gånger. Annars fungerar biologisk bekämpning bäst mot spinn, det är det som proffsodlarna använder. Sök på nyttodjur på nätet så hittar du flera återförsäljare.
Om du behöver beskära hibiskusen är bästa tiden på hösten, augusti-oktober, men du kan lika gärna vänta till våren. Ta då bort alla veka och skadade grenar och kapa av de kraftiga huvudgrenarna cirka en tredjedel.
Över huvud taget är det bara bra att duscha en hibiskus ganska ofta. Du bör nog också plantera om den till våren, varje vår egentligen, för att den ska må riktigt bra.