Agneta Ullenius
Fråga:
Vi har tagit bort stora gamla barrväxter i en slänt, och nu lägger vi ny sten och gör en mur. Vill gärna ha förslag på marktäckande växter, både blommande och vintergröna. Huset är vitt mexitegel och slänten är ganska stor. Då vi är äldre vill vi ha något lättskött.
Tacksam för förslag, kan vi plantera nu eller skall vi vänta till i augusti? Vi bor i Skövde, slänten ligger i öster med förmiddagssol. Gärna något som är lite ovanligt.
/GB Lagerberg
Svar:
Ni kan plantera nu på sommaren, bara ni ser till att de nyplanterade växterna får tillräckligt med vatten under etableringstiden. Fördelen med att plantera på hösten är förstås att det är fuktigare och svalare.
En trevlig och inte alltför vanlig marktäckare är sandkörs, en prunus som är krypande och blommar vackert på våren och får fina höstfärger. Den blir inte helt tät så det kan komma lite ogräs mellan plantorna.
Stafanandra är en annan bra släntväxt.
För vintergrönt kan ni välja en kryptuja, mikrobiota, som växer lite fågelboaktigt.
En av de bästa blommande marktäckarna är flocknäva som breder ut sig snabbt och effektivt och dessutom har söta rosa blommor och fin höstfärg. Sorten ’Album’ har vita blommor.
Röd sockblomma, waldsteinia och dvärghäxört kan också fungera som marktäckare i er slänt.