Agneta Ullenius
Fråga:
Jag är nyinflyttad till bostadsrätt med 50 kvadratmeter balkong med sol hela dagen. Älskade min trädgård men nu måste jag starta om. Det blåser otroligt mycket, jag vill sätta torktåliga perenner, träd, björnbär. Har stora krukor med mig som jag nu lagt frigolit i för att fylla ut under jorden i plastsäck. Hjälp mig med min nya trädgård.
/Margaretha Larsson
Svar:
Om jag vore du skulle jag plantera några klätterväxter i stora krukor intill väggen. Botanisera bland alla läckra klematissorter, de älskar sol bara rötterna får skugga. Komplettera med ettåriga klättrare som ipomoea, blomman för dagen, bara för den ljuvliga blå färgen, eller luktärter som du antingen kan dra upp själv från frö eller köpa som färdiga små plantor i trädgårdsbutikerna. Blomsterböna och krasse är också lätta att odla i krukor.
Bra att du har satsat på stora krukor. Köp hem bra jord, gärna utblandad med lecakulor modell mini. Var noga med dräneringen så att överskottsvattnet kan rinna ut. Sedan kan du plantera nästan vad som helst.
Här är några förslag:
Stamträd:
gullkaragan
dvärgsyren ’Palibin’
uppstammad krusbär och/eller vinbär
Buskar:
flikbladig blodfläder ’Black Lace’
fjäderbrakved ’Asplenifolia’
Gräs och bambu:
miscanthus ’Nishidake’
jättetåtel ’Transparent’
låg bergsbambu ’Bimbo’
Perenner:
blodax ’Brunette’
näva ’Rozanne’
stenkyndel, ssp nepeta
fläckflockel
kransveronika