Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:
Vårt hus har en långsmal tomt som är ca 1225 kvm. Hur ska vi planera trädgården för att minimera intrycket av att grannhusen är så nära? Bakom huset är det skog, men på sidorna har vi våra grannar tätt inpå. De är trevliga så det är inget problem, men ibland kan man vilja ha lite avskildhet även från de trevligaste grannar. Vi har pratat om tujor som vi har tidigare bra erfarenheter av, men det tar ju ett tag innan de har vuxit upp. Kan jag hitta några snabbare lösningar? Finns det några roliga lösningar till tomten överhuvudtaget som förvillar lite och som kanske gör att man upplever den som större?
/B

Svar:
Det bästa rådet är förstås att anlita en landskapsarkitekt som kan ge både spännande och roliga lösningar som passar förutsättningarna på just er tomt.

Om ni skulle vilja ha en häck skulle jag definitivt välja en klippt idegranshäck framför tujor. Taxus ’Adams’ kan bli uppemot fyra meter hög, men det är ju ni själva som bestämmer höjden. Den är relativt snabbväxande och kan också klippas till en extremt smal häck som inte blir bredare än ca 35 cm.

På en så smal tomt som er blir det bäst att plantera träd med smalvuxna kronor, så kallade pelarformer. Här är några förslag att välja bland, alla kan också köpas som stora så kallade solitärexemplar:

Pelareavenbok – Carpinus betulus ’Frans Fontaine’.
Pelarblodbok – Fagus sylvatica ’Rohan Obelisk’.
Pelarasp – Populus tremula ’Erecta’.
Smalkronigt prydnadskörsbär – Prunus ’Spire’ med ljusrosa blommor eller ’Umineko’ med vita blommor.
Pelarek – Quercus robur f. Fastigiata.
Pelarrönn – Sorbus aucuparia ’Fastigiata’
Guldalm – Ulmus x hollandica ’Wredei’
Pelaridegran – Taxus baccata ’Fastigiata Robusta’.

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar