Trädgårdsexperten

Agneta Ullenius

Agneta Ullenius

Fråga:
Jag har sått pelargonfrön och de har tagit sig fint. Jag skall snart toppa plantorna dem för att de skall bli kraftigare. Hittills har jag inte tagit någon gödning i vattnet när jag vattnat dem. Jag är rädd för att det är för starkt för dem. När kan jag börja med det?
/Anna

Svar:
Jag antar att du har använt såjord. Plantera då först om sticklingarna i mer näringsrik krukväxtjord, helst uppblandad med pyttesmå lecakulor som gör jorden porösare. Vänta därefter några veckor innan du börjar vattna med flytande näring. Pelargoner mår bäst av en gödning med låg kvävehalt, under 5 procent. Många brukar vattna dem med flytande tomatgödning eller vanlig krukväxtnäring. Nytt för i år är också en speciell pelargonnäring i flytande form som finns i trädgårdbutikerna och på Coop.

Om bloggen

SvD har avslutat trädgårdsbloggen. Om du har en trådgårdsfråga kan du dock fortfarande hitta svar. Skriv in ditt problem i sökrutan på svd.se så kan du hitta lösningen genom de många frågor som publicerats genom åren.
Fler bloggar