Dick Harrison
Till de mest bisarra myter som cirkulerar i dagens samhälle hör uppfattningen att det är förenat med stor fara att befinna sig i den så kallade Bermudatriangeln i Atlanten. I triangeln, som ryms inom ett område som avskärmas av linjer mellan Bermuda, Puerto Rico och Florida, skall enligt myten ett stort antal flygplan och fartyg ha försvunnit på oförklarliga vis – kanske genom intervention av utomjordingar. Hur länge har man trott på detta?
Låt oss göra en sak klar: Bermudatriangelns myter är blott och bart myter, fantasifulla hopkok som saknar substans och faktabelägg. Åtskilliga av de historier om incidenter som anförts till stöd för att det är något speciellt med denna del av Atlanten har vid en närmare granskning visat sig falska eller överdrivna. Det finns otaliga områden på världens hav som är mycket farligare – till följd av såväl naturens villkor som människans aktivitet – för sjöfarare än Bermudatriangeln.
Triangelmyten är inte gammal. Den äldsta hänvisningen återfinns i en artikel i The Miami Herald i september 1950, i vilken det görs gällande att märkliga försvinnanden har ägt rum i området. Två år senare utvecklades temat, nu med explicit omnämnande av en triangel, i en artikel i tidskriften Fate signerad George X. Sand. Därefter spann andra amerikanska författare vidare på temat. Till saken hör att dylika spekulationer var legio i efterkrigstidens USA, med UFO-ryktena i Roswell i New Mexico som ett välkänt parallellexempel.