Dick Harrison
Fanns det en kvinnoarmé i det gamla afrikanska riket Dahomey? En sådan förekommer bland annat i Werner Herzog-filmen Cobra Verde.
Svar: nej, det fanns ingen kvinnoarmé, men det fanns kvinnliga truppavdelningar. Den kungliga hären i Dahomey – som ligger i den nuvarande republiken Benin – inkluderade både manliga och kvinnliga styrkor, såväl fria som ofria. Kvinnosoldaterna är kända sedan 1720-talet, men institutionen är bäst dokumenterad för 1800-talets räkning eftersom den kraftigt utvecklades under kung Gezo (1818–1858). Rekryteringen skedde på olika sätt: genom att härtagna flickor sattes i hårdträning eller genom att familjer lämnade ifrån sig kvinnor som de av olika skäl hade tröttnat på. Kvinnor som stal, var otrogna eller bar sig åt som ragator i hemmet kunde sluta som kungliga slavinnesoldater, på det att deras dåliga sidor skulle komma riket till nytta.
Det bör poängteras att de slavinnesoldater som var förlagda till palatset definitivt inte tillhörde Dahomeys underklass. De kunde mycket väl förfoga över egna slavar. Ett problem var dock det stränga kravet på celibat, som endast upphävdes när förälskade kungar valde ut älskarinnor ur deras led. Om en slavinnesoldat blev gravid (det vill säga med någon annans barn än kungens) kunde hon bestraffas genom att placeras i en särskild truppavdelning, ”Port-öppnar-kompaniet”, som gick främst i striden och hade högst förlustsiffror. Det hände också att gravida slavinnekrigare avrättades rituellt för att avskräcka andra slavinnor från att följa deras exempel.