Dick Harrison
En av få kvinnor i det klassiska Athen, ett av världens mest ökända patriarkat, som är någorlunda kända idag är Sokrates hustru Xantippa. Hon lär ha varit en förfärlig ragata som gjorde livet surt för filosofen. Ligger det någon sanning bakom denna uppgift? Eller är det baktaleri?
Sokrates hustru hette mycket riktigt Xantippa, men vi vet inte mycket om henne. Platons uppgifter, några korta passager i dialogen Faidon, ger endast vid handen att Xantippa var en god och lojal hustru. Uppgiften att hon skulle ha varit grälsjuk stammar endast från Xenofons dialog Symposion, där Sokrates hävdar att hustrun är svår att komma överens med. Faktum är, säger Sokrates i dialogen, att det var just därför han gifte sig med henne. Den man som vill bli en god ryttare bör ju ha en häst med rejält temperament. Om han lär sig hantera den hästen kan han klara av det mesta. Det vill säga: om Sokrates kan lära sig att leva med Xantippa kan han umgås med vem som helst.
Både Platon och Xenofon var samtida med Sokrates och kan mycket väl ha haft förstahandsinformation om dennes hustru. Inget talar dock för att det ragatarykte Xenofon vidarebefordrar behöver ha varit korrekt. Symposion är ingen uppteckning av en verklig händelse utan en typisk dialog där deltagarna intar specifika roller för att driva igenom sina argument. Väl att märka nämner Xenofon Xantippa även i ett annat verk, Memorabilia, och där framställs hon inte alls som grälsjuk – däremot klagar en av hennes och Sokrates söner på henne, men det får nog räknas som typisk tonåringskritik av förälder.
Ergo: ragatan Xantippa tillhör de obevisbara skrönornas värld.