Mikael Mölstad
Vin blir inte godare för att det står ett kändisnamn på etiketten. När marknadskrafterna får styra är det lätt att ta till kändisar för att sälja. Det har nu även drabbat vin-Sverige med full kraft. Just nu går det inte många veckor mellan en lansering av viner där en kändis lockar på etiketten.
Två av de senaste kändisvinerna är Maria Montazamis Chardonnay och Pluras Svarta Tuppen.
Är kändisviner bra? Det korta svaret är nej. Det lite längre svaret är att ett kändisvin aldrig blir prisvärt. Kändisen ska ju också ha betalt. Därmed inte sagt att alla är dåliga. Men det flesta är mediokra – och några är direkt dåliga.
Alltihop visar på vår svaghet för att få ta del av kändisens liv i vinform. Kanske känns det som man kommer dem lite närmare?
Här är min aktuella lista på kändisviner. Är det någon jag missat? Skicka ett mejl. Jag har inte tagit med Bengt Frithiofsson, bör påpekas. För det första kan han vin – och för det andra var han ingen kändis när de första vinerna kom.
Kändis-kändis: Maria Montazami
Programledare: Ernst Kirschsteiger, Per Moberg
Musik: Kent, Lasse Stefanz, Thomas Ledin, Lill-Babs, Per Gessle, Plura Jonsson
Komiker: Robert Gustafsson
Kockar: Tina Nordström, Markus Aujelay, Leif Mannerström
Min vinskribentkollega Sanna Blomquist frågar sig om kändisviner ens är lagliga.
Du kan läsa inledningen av hennes krönika här.