Mölstads vinblogg

Mikael Mölstad

Mikael Mölstad

Systembolaget är inte så dumt i alla fall. För en tid sedan fick jag ett mejl till SvD. Det kom från Peter Svanberg som arbetar i USA för Kährs trägolv sedan två år – nu i San Francisco. Han saknar Systembolaget och menar att bolaget har ett bra sortiment och med hjälp av tips från oss vinskribenter får man reda på vilka viner man kommer att gilla.

Han tycker att det är knepigt med att hitta bra viner utomlands – om man inte är vinexpert. Peter säger att när han någon gång har smakat ett bra vin hemma så är det svårt att komma ihåg var han köpte det. Var det på Seven Eleven, på macken eller i matvarubutiken det köptes? Och vilka råd ska man lita på?

Plumpjackwines

Kanske var det här hos Plumpjack Wines i San Francisco som Peter Svanberg beställde SvD-vintipsen?

Efter att att gjort en del felköp printade han helt enkelt ut en av mina SvD-listor på vintips. Med listan i handen gick han till en lokal vinhandlare och bad dem beställa. För många viner var det inga problem – förutsatt att man beställde en låda.

Nu har han börjat beta av min lista och är hittills mycket nöjd med förslagen. Själv är jag stolt över att kunna vara till sådan hjälp för en vinintresserad svensk i förskingringen.

Kanske intressant för andra att följa Peters tips?

Om Vinbloggen



Välkommen till Mikael Mölstads blogg om framförallt vin men även om mat och annan dryck.


Här skriver jag om vad jag som händer här hemma och ute i världen – trender och nyheter.


Är det något du tycker jag ska ta upp min på min blogg – eller kanske i en krönika?


Mejla på: mikael.molstad@svd.se.


Jag har skrivit om vin i tjugofem år, bland annat som skapare av En värld av vin.


Jag arbetar också med mat - och dryckeskvalitet i kombination med service i mitt arbete som grundare och redaktionschef på restaurangguiden White Guide.


Sedan 2005 medverkar jag regelbundet med vintips och krönikor i Svenska Dagbladet.

Fler bloggar