Mikael Mölstad
Heta tips för dig som vill bli sommelier-mästare. I söndags blev Totte Steneby svensk mästare i sommellerie. Totte som jobbar på Vinbaren på Gondolen i Stockholm till vardags är en rutinerad ung man med bland annat ett nordiskt mästerskap i bagaget. Det betyder att han kan väldigt mycket om världens vinområden och vinproducenter. Men han är också en fena på att öppna champagneflaskor och dekantera rödviner. Och han är inte heller så dum på att känna igen vin och sprit i blindprovningar.
Totte Steneby – Svensk Mästare och en hejare på doftminne.
Men i söndags på Elite Park Avenue Hotel i Göteborg prövade han något nytt. Skoj och skämt. Totte kände att självförtroendet var topp och tyckte han kunde bjuda på lite extra show. Ja han fick faktiskt hela domarbordet att skratta.
Det gick vägen. Totte Steneby vann utan problem. I synnerhet som han faktiskt prickade ett av vinerna i en blindprovning. Tänk dig: du har ett glas vitt vin framför dig. Du doftar och smuttar lite och säger självsäkert: detta måste vara en Semillon… hmm från Tim Adams I Australien … eller närmare bestämt Clare Valley.. och årgången är helt klart 2008 – och det stämmer.
Ja, Totte Steneby hade helt rätt. Ganska fantastiskt, eller hur? Du kanske tänker att han hade tur och just hade provat detta vin förra veckan. Men nix, så var det inte. Senast han provade vinet var för fem år sedan! Fast då var det ju en annan årgång förstås.
Här pratar vi alltså om en man med doftminne. Otroligt bra. Och jag bara känner hur mycket i lä jag ligger. Fast å andra sidan är jag rätt bra på skoj.