PJ Anders Linder
Apropå den intressanta debatten om kulturkonservatism i Expressen: På den ständigt läsvärda nättidningen 180 Grader hittar jag en kolumn av Mikael Bonde Nielsen, där han recenserar en nyutkommen antologi om borgerlig kultur.
I Den borgerlige orden (Gyldendal) har Kasper Støvring och Morten Ebbe Juul Nielsen samlat tolv inlägg på temat borgerlig kultur.
Liberalen Bonde Nielsen studsar inför ett par nationellt lkonservativa texter, men ett antal andra inlägg vinner hans gillande. Jørgen Møller och Mikael Jalving skriver enligt Bonde Nielsen utmärkt om social ingenjörskonst och marknadsekonomins natur, och trots att man anar att miljön inte är Bonde Nielsens kopp te ger han ett gott betyg till Anders Ehler Dams essä om grön konservatism: ”Uanset hvad man måtte mene, så er det et yderst intressant bidrag, ikke mindst for liberale, der gerne vil forstå, hvorfor konservative har en så stærk affinitet til miljø og økologi.”
Vem blir först med att göra den svenska motsvarigheten? Och vem gör sedan den borgerliga motskriften, som Bonde Nielsen också efterlyser?