PJ Anders Linder om politik & samhälle

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

Newsmill visar sig pigg med en gemensam artikel av Sahlin, Ohly, Wetterstrand och Eriksson. Det är dock precis samma text som socialdemokraterna lade upp på sin hemsida.

Budskapet är att jobben har gjort trepartipakten nödvändig. Det skulle vara intressant att se en mätning hur s+v+mp står sig mot Alliansen när det gäller förtroende för jobbpolitiken. Jag har inte riktigt känslan att seriös ekonomisk politik är mp:s och v:s paradgren.

En av dagens tyngsta kommentarer till överenskommelsen kommer från Widar Andersson på s-tidningen Folkbladet i Norrköping: ”Ärligt talat; det här känns inte bra … Jag kan inte förstå varför socialdemokraternas partiledning är så angelägna om att ha med detta oreformerade parti [v] på vagnen. Och vad har miljöpartiet att vinna på den breddade koalitionen?”

Mp och s har gemensamma uppfattningar i många viktiga frågor – och har ägnat en hel del tid åt att umgås och skapa en samyn – konstaterar Widar Andersson. ”Vänsterpartiet har inte ens inlett en sådan förnyelseprocess.”

Fler bloggar