PJ Anders Linder om politik & samhälle

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

I dagens SvD kan jag berätta nyheten att regeringen ska avpolitisera de sk löntagarfondsstiftelserna, som ägnar sig åt forskningsfinansiering och som en gång startades med pengar från de avskaffade löntagarfonderna. Carl Tham ändrade stiftelsestadgarna så att regeringen fick makten över utnämningarna, men nu återställer Lars Leijonborg den återställaren. Good work.

Redan tidigare har Alliansen avpolitiserat universitets- och högskolestyrelserna, och i december kommer Daniel Tarschys med en utredning om ökad autonomi för lärosätena. Akademin blir ett av de områden där fyra år med borgerlig regering lämnar tydliga avtryck.

Och för en knapp månad sedan tillsatte finansdepartementet – sent, men dock – en utredning, som ska undersöka möjligheterna att införa avdragsrätt för donationer till ideella ändamål, till exempel forskning. I den bästa av alla världar skulle avdragsrätt kanske inte behövas, men i högskattesamhället Sverige är ett sådant initiativ väldigt viktigt för att öka mångfalden. Direktiven finns här.

Man behöver inte vara någon världsledande hermeneutiker för att ana finansens skepsis till idén, men här får politikerna se till att ta taktpinnen från teknokraterna.

Fler bloggar