PJ Anders Linder
Helgens avsnitt av P1:s anti-Björklundserie ”Kris i skolan?” byggde på en enkät, där Sveriges utbildningsforskare får ta ställning till ett antal av Jan Björklunds/regeringens reformförslag: bättre sanktionsmöjligheter mot störiga elever, tidigare betyg, skolinspektion osv.
Hör och häpna, de gillade inte idéerna. Och då måste de ju vara ovetenskapliga!
Per Dahl kommenterar i Barometern: För det Jan Björklund och regeringen vill göra med en ny skolpolitik är ju att förnya våra grundperspektiv på skolan, bryta med en länge förhärskande flumpedagogik, förnya och sätta kunskaperna i högsätet. Varifrån kommer då allt det som nu ska reformeras bort – jo i mycket hög grad från pedagogforskarvärlden, förstärkt och förmedlat av centrala skolmyndigheter.
Skolforskningen står inte för någon värderingsfri, högre objektiv sanning. Tvärtom genomsyras den av ett ideologiskt förhållningssätt. Vill man ändra på skolan på det sätt som Jan Björklund, regeringen och svenska folket vill, så måste man gå pedagogforskarnas dominerande ideologier emot.