PJ Anders Linder
Ingen kan klaga på nerven i de demokratiska primärvalen. Efter att Hillary Clinton tagit hem Super Tuesday trodde många att alltsammans var klart, men nu har Barack Obama vunnit fyra stater på raken och känns som en vinnare. I morgon röstar viktiga delstater runt Washington, DC – Virginia och Maryland – och där ligger Obama utmärkt till.
Clintons strategi tycks nu vara att kraftsamla i de stora staterna Texas och Ohio, som röstar tidigt i mars och där det utses många delegater. Frågan är hur begåvat det är. Den här kampanjsäsongen har redan sett åtminstone en favorit strunta i småstater och satsa på de stora: han heter Rudy Giuliani och har gott om tid över till att vara på golfbanan nu.
Obama-McCain, är det där vi ska hamna? Bra för Amerika, tror jag. Inte för att Obama har bättre åsikter än Clinton, utan därför att det vore skönt att slippa den repris av 1990-talets oförsonliga, stenhårt partipolitiska debattklimat som en Clintonkandidatur obönhörligen kommer att föra med sig.