PJ Anders Linder
På den nya, matnyttiga webbplatsen Dagens Story gör Lorentz Lyttkens en klassanalys av de nya moderaterna. De blev framgångsrika, menar han, eftersom de förstått att borgerlighet är ett förlegat koncept. I stället gäller det att vända sig till en medelklass som är genuint pragmatisk i politiken, främmande för allt vad verklig socialism heter men också lika glad i att konsumera välfärdstjänster som någon annan.
Barometerns Per Dahl kommenterar och slår huvudet på spiken:
Till detta kan två saker sägas.
Den första är att en politik som definierar sig som klassintressen leder sitt samhälle in i stillastående eftersom viktiga idéalternativ faller utanför ramen. Som reaktion kommer förr eller senare ett nytt 68.
Den andra är att en medelklass som så växt samman med offentlig sektor bromsar sitt lands utveckling. Vi såg det i skråtvångets Sverige. Vi kan se det i dagens brasilianska två tredjedelssamhälle.
De länder som har framtiden för sig är de där huvuddelen av invånarna har sådan självständighet och sådant självförtroende att de ser sig som landets medborgare, inte dess välfärdskonsumenter.
Att föra Sverige dit är och förblir det givna borgerliga uppdraget.