PJ Anders Linder
Det råder Kinafeber, men det är Japan som är världens näst största ekonomi. Och så kommer det att vara ett bra tag till.
Japans BNP är dubbelt så stor som Kinas, och BNP/capita är förstås enormt mycket större. Den kinesiska tillväxten krymper gapet, men även Japan har börjat växa igen efter ett stagnerat 1990-tal.
Dessutom håller Japan i all tysthet på att bli en av jordens starkare militärmakter. Man avsätter bara en procent av BNP till ”självförsvarsstyrkorna”, men när världens näst största ekonomi satsar en procent av BNP blir det stora pengar. Marinen är en av världens starkaste, flyget är toppmodernt och långsamt, långsamt håller de pacifistiska restriktionerna på att lättas….
Japan rustar sig för framtiden. Man är kanske inte en stormakt – men det är inte tu tal om att landet har lämnat rehabavdelningen i OECD och är tillbaka som stor makt. Jag skriver om utvecklingen i nya numret av Neo (pdf).