PJ Anders Linder
SvD:s förre kulturchef Peter Luthersson talar klarspråk om kulturpolitiken i en artikel i Sydsvenskan. Han vill bort från den socialdemokratiska ideologiproduktionen men inte till en borgerlig motsvarighet utan till en linje där kvalitet och professionellt oberoende står i centrum:
”Historiska museet skall inte vara en konsthall. Riksantikvarieämbetet skall inte prioritera framställningen av turistbroschyrer. Sveriges Television skall inte fyllas av pladder och nonsens. Varken kommissarier, politruker eller populister har i kulturinstitutionerna att göra.
Det kanske är en borgerlig kulturpolitik som är verkligt ansvarstagande.”
Luthersson låter ana dubier vad gäller Lena Adelsohn Liljeroths förmåga att lägga om politiken i denna riktning. Det vore toppen om hon bevisade att han har fel.