PJ Anders Linder
Hotell- och Restauranganställdas Förbund (HRF) har givit sig på en liten restaurang i Göteborg, som inte har kollektivavtal. Såvitt jag kan utläsa har ingen i personalen velat ha kollektivavtal och gå med i facket, men nu är det klasskamp och blockad för hela slanten.
Det här har fått Cuf-ordföranden och nyblivna riksdagsmannen Fredrick Federley att gå i gång ordentligt. På hans blogg kan man följa uppmaningarna till motoffensiv. Uppenbarligen har Muf-are och andra goda borgare i Göteborg hängt på.
Vilket i sin tur har fått facket att gå i taket. I ett pressmeddelande som just kom kräver HRF att centern och moderaterna ska sätta stopp för cuf/muf-insatsen. Ordvalet är lika upphetsat som hotfullt: politiker har ingenting i kollektivavtalsvärlden att göra, och om de inte försvinner kan det bli problem….
Ursäkta, men sedan när upphörde rätten till fri opinionsbildning, t ex i form av entusiastiskt ätande på restauranger i blockad?
Konfliktåtgärden är laglig, påpekar HRF. Det stämmer säkert. Men den är också omoralisk, och det är sannerligen inte ur vägen att man får besked om att alla människor här i landet inte viker sig så fort LO höjer rösten.