PJ Anders Linder om politik & samhälle

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

Det ska förstås låta modernt och progressivt och öppet och vänligt och förstående när aktivisterna i ledningen för Feministiskt initiativ vill avskaffa äktenskapet mellan tv å parter och ersätta det med någon sorts allmänt samlevnadskontrakt. Tre personer, eller fyra eller sju, allt är lika fint och genuint och barnen blir bara glada över att få fler upplysta vuxna att relatera till.

Säkert.

Jag slår vad om att det går hundra barn, som inget hellre vill än få relatera till ynka två föräldrar, på varje barn som drömmer om att ha tre pappor och fyra mammor.

Det traditionella äktenskapet och den lilla familjen erbjuder ingalunda alltid tomteboidyller. Men för de flesta människor i vårt land är de den viktigaste källan till förankring, stabilitet och ömsesidighet i tillvaron.

Som röresle med anspråk på att utöva ledarskap i samhället gör man klokt i att lägga ungefär hundra gånger mer kraft på att skapa förutsättningar för kärnfamiljen – i dess olika moderna tappningar – att fungera än på att fantisera om nya och mer spännande samlevnadsformer.

Om ideologiska fantaster och swingers vill skriva nya sorters avtal med varandra finns det säkert konsulter som kan hjälpa dem med det. Men varför de skulle få rasera andra människors trygghet kan jag omöjligen förstå.

Hoppas att Fi kvicknar till och slår in på en annan linje. Hur ska de annars kunna få tillräckligt med röster för att dra vänsterpartiet ur riksdagen?

Fler bloggar