PJ Anders Linder
Pär Nuder har framträtt vid Harpsund och berättat att det blir stora offentliga satsningar fram till valet. Den offentliga sysselsättningen – arbete, utbildning, praktik – ska öka med 50 000 personer. De redan överbefolkade högskolorna ska få 15 000 nya platser. Barnbidragen ska höjas tidigare än planerat.
Satsningarna kan minska de offentliga arbetslöshetstalen, men de bidrar inte i någon utsträckning till att förbättra den grundläggande förmågan hos ekonomin att skapa jobb. Däremot kan de ytterligare äventyra trovärdigheten för statsfinanserna: trots att Nuder talar om ljusa tider går staten med tiotals miljarder i underskott. Hur det ska se ut i nästa lågkonjunktur vill man helst inte tänka på.
Nuder förutskickade också rejäla sänkningar av arbetsgivaravgifterna. Men bara för enmansföretagare som nyanställer – och bara under valåret och året därefter. Detta kan förstås få vissa positiva effekter, men det är inte engångssatsningar inför valet som Sveriges småföretagare behöver utan långsiktigt stabila förbättringar av villkoren.
Nu ska det förhandlas. Med ett ännu mer spenderlystet vänsterparti……