PJ Anders Linder
Barometern rapporterar om hur förskolor nu ska tvingas organisera matlagning som om de vore kommersiella restauranger med hundratals gäster. Även små verksamheter med ett par avdelningar ska ha separata rum för diskning ochj matlagning och olika arbetsytor för olika sorters livsmedel etc etc.
I realiteten innebär det att småförskolor – ofta privata – blir utan möjlighet att laga egen mat, och att de i stället får köpa utkörd mat från något mera regelanpassat storkök.
Uppenbarligen är oacceptabelt riskabelt att laga mat i ett vanligt kök. Hur ska vi göra hemma? Det är väl bara en tidsfråga innan det blir straffbart att bjuda grannungarna på hemlagat?
Det här är byråkratiskt vanvett. Som dessutom kommer att leda till barn får tristare mat, att de inte kan vara med och laga den – och att de kommer att äta mindre.
Fast bäst är kanske om de inte äter alls. För då får de ju inte i sig någonting som kan vara det minsta riskabelt.