PJ Anders Linder om politik & samhälle

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

Kevin A Hassett skriver i National Review om president Bush och pensionsreformerna. Många frågar sig varför Bush talar så mycket om behovet av att reformera det offentliga pensionssystemet utan att lägga fram något eget konkret förslag. Vad vill han egentligen?

Vad Bush gör, menar Hassett, är helt enkelt att inskärpa behovet av förändring, att han är angelägen om att en lösning ska komma till stånd, men att han inte känner sig bunden av en exakt utformning utan bara en allmän inriktning (mer sparade pengar, mindre pay as you go).

Presidenten vill öka människors efterfrågan på en reform – och därmed trycket på demokraterna att inte motsätta sig varje förändring.

Det verkar ligga mycket i detta, tycker jag. Och det stämmer till viktig eftertanke även vad gäller reformbehoven här hemma. Den genuint politiska uppgiften är att skapa stämningar som är positivt inställda till förnyelse. Sedan kan man lägga konkreta förslag. Att ta processen i omvänd ordning blir mycket tyngre.

Politiken först, sedan tekniken. Rätt så.

Fler bloggar