Per Ericson
Bommarna fälls ner framför biltullsförsöket.Vägverket har tills vidare stoppat alla kontraktsarbeten i avvaktan på rättens prövning, säger Vägverkets generaldirektör Ingemar Skogö i ett pressmeddelande.
”Bedömningen har varit att försöksstart borde kunna ske omkring den 15 augusti 2005”, heter det i pressmeddelandet. ”Med nu pågående rättsprövning kan den tidpunkten inte klaras. Hur stor förseningen blir beror på den fortsatta händelseutvecklingen.”
Det börjar bli dags för den rödgröna ledningen i Stockholm att klargöra under vilka förutsättningar den kan vara beredd att lägga ner projektet eller låta medborgarna ta ställning till ett försök i en folkomröstning.För inte ska väl experimentet genomföras hur rumphugget det än blir?