PJ Anders Linder om politik & samhälle

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

Laila Freivalds hänvisar till kommissionen och vägrar nu att offentligt diskutera händelserna efter annandagen. Replikskifte ur TT-telegram från i förmiddags nedan:

TT: Vad kan du säga om kontakterna mellan UD och statsrådsberedningen på annandagen?
– Ingenting. Nu har vi tillsatt en kommission och nu ska den få genomföra det arbete som behöver göras för att kartlägga hur olika funktioner fungerade och vad som skedde.”

Det är är lika orimligt som ohållbart. Tror verkligen Freivalds att hon inte ska behöva diskutera vad som inträffat med någon annan än kommissionen ända fram till den är klar den 1 december? I så fall lever hon i en fantasivärld.

Det vore bra om kommissionsordföranden Johan Hirschfeldt snabbt gjorde klart att det inte finns något i kommissionens uppdrag som hindrar Laila Freivalds att delta i det offentliga samtalet.

Fler bloggar