PJ Anders Linder om politik & samhälle

PJ Anders Linder

PJ Anders Linder

Förbundskansler Gerhard Schröder fick försvara sig mot hårda angrepp i dagens stora parlamentsdebatt i Berlin. Oppositionens partiledare anklagade honom för att skapa osäkerhet och för att trycket på den tyska hemmamarknaden fortfarande är för dåligt.

Regeringens Schröder kan förtjäna kritik. Men CDU/CSU har inte världens högsta trovärdighet när de nu angriper honom: de svajar friskt mellan viljan till ännu mer genomgripande reformer och lusten att stryka den arga, reformkritiska opinionen medhårs.

Säga vad man vill om Schröder. Kanske gör han för lite för sent. Men han har åtminstone börjat. Högsta marginalskatten sänks från 53 till 42 procent, och arbetslöshetsförsäkringen stramas upp rejält. Andra ledare i de tröttare delarna av Europa skulle göra klokt i att följa hans exempel.

Fler bloggar