Elias Björkman
Efter nationalsångskontrovers, Super bowl-framträdande, egenregisserad HBO-dokumentär, ett flertal tidningsomslag på kort tid och endast en månad kvar till premiär för sin nya världsturné kunde vi, äntligen!, i morse ta del av helt nytt låtmaterial från Beyoncé Knowles– en av världens just nu hetaste artister.
Det är två år sedan albumet ”4” släptes, en skiva som gick direkt upp på Billboardlistans första plats och såldes i 310 000 exemplar under första veckan men inte blev en lika stor succé som kanske hade förvänas av en av världens största stjärnor – även om kritikerna gillade vad de hörde.
Det smakprov som nu släppts är egenligen två låtar: ”Bow down/I been on” och låter – oväntat om inte annat. Fösta halvan, den Hit-Boy producerade ”Bow down”, är väl lättare att förhålla sig till än ”I been on” med en rappande Beyoncé, nedsamplad till oigenkännlighet. På nätet går åsikterna isär om det nya materialet: vissa tycker Beyoncé är modig som vågar utmana sin publik och inte följer i upptrampade spår, medan andra inte förstår det nya släppet alls.
Och det är ingen lätt inriktning Beyoncé valt, men förmodligen en nödvändig utveckling som befäster Knowles ställning som en fortsatt musikaliskt intressant världsstjärna.
Lyssna på ”Bow down/I been on” här.