Kulturbloggen

Ricki Neuman

Ricki Neuman

…heter Mind and Cosmos, enligt The Guardian, är skriven av den amerikanske filosofen Thomas Nagel, och har fått människor upprörda på bägge sidor av Atlanten. Essän publicerades i oktober, men diskussionen om innehållet pågår fortfarande, nu senast i New York Times.

Nagel hävdar att det vi kallar medvetande och subjektivitet inte enbart kan förklaras med hjälp av kemi, biologi, fysik och evolution. Det finns eventuellt något annat. Detta har förstås fått förespråkarna för intelligent design att jubla, eftersom filosofen därmed kan tyckas stödja deras tes om att Gud har varit med och ”designat” människan. Samtidigt har boken fått darwinister och andra att fördöma Nagel (som för övrigt är ateist).

Det märkliga är den omedelbara polarisering som uppstår. Antingen är du helt och fullt för Darwin och evolutionen, eller så är du emot. Däremellan finns inget. Man kan förvänta sig att den vetenskapliga sfären ska sträva efter att undersöka verkligheten, och att Nagels bidrag ingår i det projektet. I ett perspektiv säger han egentligen inte mer än att det kanske finns andra hittills okända faktorer bakom det vi kallar medvetenhet och subjektivitet, och att detta är värt att diskutera och utforska.

Kategorier

Fler bloggar