Erika Hallhagen
I den ständigt pågående musikaliska tävlingen mellan de nordiska länderna fick våra medtävlande igårkväll se sig frånsprungna. För tredje året i rad delades Skandinaviens svar på det brittiska Mercurypriset ut på musikfestivalkonferensen Bylarm i Oslo. Och för andra året i rad kammade Sverige hem bucklan, denna gång tack vare First Aid Kit och deras fantastiska skiva The Lions roar.
2010 fick isländska Jónsi utmärkelsen och i fjol ståtade jazzen och den svenska trumpetspelaren Goran Kajfes med kronan.
First Aid Kit var inte på plats i Norge utan spelade i Växjö när priset delades ut.
– ”Direkt när vi klev av scenen efter vår spelningen fick vi reda på att vi hade vunnit och vi bara skrek och hoppade upp och ner av glädje. Det kom som en chock! Vi är helt överväldigade, det känns så stort. Vi kommer att fira resten av vår Sverigeturné, säger Johanna Söderberg till SvD.
De andra nominerade var:
• Susanne Sundfør – The Silicon Veil
• Pää kii – Pää kii
• Ásgeir Trausti – Dýrð í dauðaþögn
• First Aid Kit – The Lion’s Roar
• Choir of Young Believers – Rhine Gold
• Lindstrøm – Smalhans
• Anna von Hausswolff – Ceremony
• Selvhenter – Frk. B. Fricka
• Retro Stefson – Retro Stefson
• Kerkko Koskinen Kollektiivi – Kerkko Koskinen Kollektiivi
• Neneh Cherry & the Thing – The Cherry Thing
• Tønes – Sån av salve