Ricki Neuman
…och hon har verkligen förtjänat det, enligt samstämmiga bedömare. Inte nog med att hon var Alfreds manusläsare och rådgivare plus manusredaktör och bollplank – dessutom stod hon ut med att han envist förföljde sina blonda skådespelare, och till och med lyckades rasera en lovande karriär, när Tippi Hedren vägrade gå till sängs med honom.
Alma Reville blir i år uppmärksammad i två nya spelfilmer. I den ena, Hitchcock, spelas hon av Helen Mirren, i den andra, The Girl, gestaltas hon av Imelda Staunton.
Flera Hollywood-veteraner bekräftar bilden av en stark och omdömesgill kvinna, rapporterar New York Times, och ett av hennes många kreativa förslag handlar om Psycho, och den klassiska duschscenen, som fick sin slutgiltiga utformning tack vare Alma.
Patricia Hitchcock, parets enda dotter, är fortfarande i livet, 98 år gammal, och kan sägas bekräfta bilden av Alma som en person väl värd att uppmärksamma. Hon var dotter till den världsberömde Alfred, men valde ändå att skriva en bok om sin mamma.