Harry Amster
The Hollies är tillbaka i Stockholm i kväll (Konserthuset kl 19.30). Graham Nash och Allan Clarke är inte med men Tony Hicks och Bobby Elliot finns kvar. Jag intervjuade Hicks i SvD 25 oktober 2003. Här är intervjun:
På 60-talet turnerade The Hollies i de svenska folkparkerna. Nu firar bandet 40 år med en cd-box och att sluta spela live är det inte tal om.
– Det är roligare nu för vi behöver bara göra det fyra månader per år, säger sångaren och gitarristen Tony Hicks till SvD.
När The Hollies sätter ihop en box med cd finns det hur mycket material som helst att välja från. Tre spår är från en radioinspelning i Stockholm.
– Jag minns inte just den spelningen men flera vi gjorde på Gröna Lund. När jag tänker på Sverige är det folkparkerna som dyker upp i minnet, absolut en höjdpunkt i min karriär. Jag kommer ihåg när det regnade i Malmö och vi körde ”Bus stop” med raden ”love grows under my umbrella” och alla stod där med sina paraplyer, vilket gjorde att vi hörde ihop på något sätt.
Allan Clarke och Graham Nash bildade The Deltas 1961 i Manchester. Första singeln efter namnbytet till Hollies kom 1963: ”(Ain”t that) just like me” som gick in på Englandslistan. När Tony Hicks kom med i bandet satt stämsången perfekt, särskilt med Nashs otroliga tenorröst.
Sångaren Allan Clarke lämnade The Hollies 1971 och ersattes av svenske Mikael Rickfors, vilket kanske inte var helt lyckat.
– Vi gjorde bra musik med honom men problemet var att han var lite blyg och inte passade att vara frontfigur. Men vi gör faktiskt Chip Taylors låt ”The baby” på scen nu, som Rickfors brukade sjunga.
Största förändringen i The Hollies historia inträffade när Graham Nash lämnade bandet 1969 för att bilda supergruppen Crosby, Stills & Nash. Ryktena är många om varför Nash tog steget.
– Han lämnade allt, sin hustru, bandet och England. Jag var med Graham i Hollywood när han träffade Stephen Stills och David Crosby. Vi blev inbjudna till studion när Mamas & Papas spelade in. Graham Nash kom väldigt bra överens med Mama Cass Elliot som tog honom till Hollywood Hills och egentligen kom han aldrig ner igen.
Är det sant att ni sa nej till ”Marrakesh Express” som Crosby, Still & Nash gjorde?
– Nej, Hollies spelade faktiskt in den men vi tyckte inte att den stod ut på något sätt, säger Tony Hicks, kanske något överraskande.
I dagens Hollies finns Tony Hicks med liksom trummisen Bobby Elliot
plus Carl Wayne, som tidigare sjöng i The Move. Bandet turnerar i hela världen och spelar hits som ”I”m alive”, ”He ain”t heavy, he”s my brother”, ”I can”t let go”, ”Just one look”, ”Sorry Suzanne”, ”Stop! Stop! Stop! och ”Carrie Anne”. Några planer på Sveriges-spelningar finns inte just nu.
Tony Hicks berättar till sist att The Beatles ofta var i Abbey Road-studion samtidigt som The Hollies.
– Vid ett tillfälle kom Paul McCartney förbi och satte sig ner för att spela ”Let it be” innan Beatles hade spelat in den. Vi sa ”vi tar den” men han valde så klart att behålla den, säger Tony Hicks.
HARRY AMSTER
Planer på Sverigespelningar finns uppenbarligen. Här är On a carousel med Hollies och Graham Nashs fantastiska röst.