Wall Street-bloggen

Daniel Kederstedt

Daniel Kederstedt

Stödåtgärderna från den amerikanska FED, ECB och centralbankerna i Japan, England och Schweiz slog ner som något av en bomb igår.

För toppcheferna på Wall Street var det däremot bara en hyfsat logiskt följd av de krav som redan ställts.

I ett tre timmar långt möte i september mellan finansmeckats allra högsta chefer och toppskiktet inom Fed försökte finansfolket nämligen övertyga centralbanken om att sluta sig samman med sina kollegor runt om i världen. Det visar dokument som Wall Street Journal rotat fram men som också tecknar en bild av att finansmeckat hellre hade sett att centralbankerna lanserat nya kvantitativa lättnadsprogram eller på annat sätt pumpat in ny likviditet i systemet.

Enligt analytiker som tidningen har talat med är förväntningarna nu stora på Wall Street att centralbankerna ska fortsätta agera för att försöka få den galopperande krisen under kontroll. Det var också ett av skälen till att börserna jublade vilt igår, resonerar tidningen.

Men är krisen på väg att mattas av?

Steven Bell, chefsekonom på GLC, tror inte det. Han menar att Europa är en olycka på väg att hända, om än väldigt långsamt. Enligt Steven Bell har de senaste dagarna visat att det framför allt är aktörer utanför Europa som är redo att göra rätt saker, inte inom Europa. Han är långt ifrån ensam om att kritisera Europa för att inte sluta sig samman och agera kraftfullt.

Även Feds vice ordförande Janet Yellen är högst kritisk och menar att det mycket väl kan bli tal om ytterligare stödåtgärder. Framför allt måste Europa agera kraftfullt och gemensamt och dra sitt strå till stacken, menar hon.

Under sammankomsten mellan Wall Street och Fed deltog bland annat Mohamed El-Erian på Pimco, Peter Fischer på Blackrock och Keith Anderson på Soros Fund Management.

Sammankomsterna i sig är inte helt ovanliga. Efter finanskrisen har den lokala Fed-chefen William Dudley byggt upp den tolvhövdade gruppen på Wall Street för att lättare få vetskap om stämningarna inom finansmeckat.

Fler bloggar