Martin Jönsson
DAGSPRESSKRISEN En av USA:s största tidningsgrupper, Tribune Company, begär konkursskydd enligt Chapter 11-lagen. Därmed går krisen för dagspressbranschen i USA in i ett helt nytt skede.
Det började som en spekulation i helgen. Sedan bekräftade Tribune Company, mer eller mindre direkt, att konkurs – och försök till rekonstruktion – var ett av de alternativ som övervägdes. Men att det skulle gå så fort har ändå överraskat de flesta.
I kväll kom dock beskedet: Tribune Co ställer in betalningarna (eller formellt: begär konkursskydd enligt Chapter 11). Skulderna uppgår till 13 miljarder dollar, mot tillgångar på 7,6 miljarder dollar. Ägaren Sam Zell sammanfattar krisen så här:
”Det är faktorer bortom vår kontroll som skapat den perfekta stormen: en drastiskt nedång i intäkter och en kärv konjunktur, i kombination med en lånekris, gör det extremt svårt för oss att hantera vår skuldsituation.”
Det Tribune hoppas på är att en försäljning av basebollaget Chicago Cubs, som hålls utanför konkursen, ska dra in de pengar som behövs för att rädda mediebolaget.
Men det är ett svagt hopp. och även om bolaget kan rekonstrueras är detta den hittills största katastrofen för den amerikanska tidningsbranschen.
Tribune är ju verkligen inte vilket mediebolag som helst. De har 20 000 anställda. Det är USA:s näst största tidningsgrupp och ger ut Los Angeles Times, Chicago Tribune, Orlando Sentinel, Hartford Courant, Baltimore Sun, Morning Call, Daily Press och Sun Sentinel, Gruppen har också ett 20-tal tv-stationer.
Om Tribune kan falla går ingen tidningsgrupp i USA helt säker.
Läs också: