Martin Jönsson om reklam & medier

Martin Jönsson

Martin Jönsson

PUBLIC SERVICE-UTREDNINGEN Sveriges Television bör förbjudas att använda sig av några former av sponsring. Det kräver TV4 i sitt remissvar till public service-utredningen. Skälet är inte bara att SVT blir för kommersialiserat, utan också att de rubbar konkurrensen på marknaden genom att sälja sina sponsringsskyltar för billigt, hävdar TV4.

Under 2007 sålde SVT 2 561 sponsringsskyltar, enligt siffror som TV4 hämtat hem från företaget TV-Check. Med hjälp av uppgifterna om hur stora sponsringsintäkter SVT hade i fjol har TV4 sedan räknat ut att SVT erbjuder sponsorerna en rabatt på cirka 50 procent, mot gällande marknadspriser.

Denna dumpning får två följder, hävdar TV4. Dels blir SVT beroende av kommersiella aktörer, dels leder det till en försämrad marknad för de kommersiella aktörerna.

TV4 vill alltså slippa en konkurrent, på sponsorsmarknaden. Det är förståeligt. Men det är knappast det främsta skälet för att stoppa eller begränsa SVT:s sponsring. Frågan om kommersiellt oberoende, på riktigt, tordei det här fallet väga tyngre. Snarare bidrar TV4:s uppgifter till att förstärka bilden av att SVT inte agerar professionellt med sina kommersiella sidokörningar: det är lite vilda västern över dem, vilket knappat bidrar till att stärka förtroendet.

Bland TV4:s övriga invändningar finns ett par som är riktigt intressanta:

* Kritiken mot Teracom, som delat ut extra sändningsutrymme i marknätet till SVT, trots att detta borde vara en uppgift för Radio- och TV-verket. Otillbörligt gynnande?

* Kritik mot att SVT tillåts använda plats i det digitala marknätet för rena repriskanaler, som SVT24

TV4 vill också begränsa SVT:s möjlihet att ”bedriva verksamhet” på nätet, utöver vidareutsändning av program som visats på ång-TV. Exakt vad det är fyran vill stoppa framgår inte, men jag kan tänka mig rätt mycket: från Playrapport till all form av blogg-, opinions- och communityverksamhet.

Sådan detaljreglering tror jag dock att politikerna bör avhålla sig från. SVT och SR måste få vara i sin fulla rätt att utnyttja webben fullt ut. Att TV4 skulle få gehör för det kravet är också högst osannolikt.

Däremot lutar jag alltmer åt att de kommer att få som de vill med SVT:s sponsring. Trycket är nu oerhört hårt mot regeringen att sätta ned foten på det området.

Läs också:

6/10 Uppdrag: rädda public service

4/10 SVT och SR kämpar för större budgetar

2/10 Sponsring och licens får det att hetta till

Fler bloggar