Martin Jönsson
RAPPORTDAGS På måndag kommer Metro med årets första kvartalsrapport. Och timingen kunde inte varit bättre med beskedet om att en av de amerikanska konkurrenterna gav upp i veckan.
Jag kan tänka mig att ganska många direktörer i den nordiska dagspressbranschen – i synnerhet den danska – pustade ut och firade med ”en lille en” i veckan. efter beskedet att isländska Baugur, hårt pressad av den isländska finansfrossan, nu lägger ner tidningen Boston Now och därmed givit upp alla sina ambitioner om att bli en internationell aktör på gratistidningsområdet. Baugur har fortfarande en gratistidning kvar i isländska Fréttablaðið, men utanför ön tycks ambitionerna nu vara helt skrinlagda.
Annat var det 2006. Då skrämde islänningarna slag på hela den danska tidningsbranschen genom att lansera konceptet med den hushållsutdelade gratistidningen Nyhedsavisen. Det klargjordes också att ambitionerna var större än så: ytterligare ”tre europeiska länder” uppgavs vara aktuella att gå in i – däribland Sverige, enligt den allmänna gissningen. Lika hög var ambitionsnivån i USA: när Boston Now lanserades för ett år sedan sades det att den skulle följas av liknande tidningar i ett tiotal städer inom kort, vilket skulle göra islänningarna till en av de största gratisaktörerna.
Nu har detta bygge totalkollapsat. Nyhedsavisen finns visserligen kvar fortfarande – och har positionen som Danmarks mest lästa tidning – men framtiden ser väldigt skakig ut, med en svajig finansieringsbas och hårda sparpaket som slår mot kvaliteten.
Boston Now låg bättre till på resan mot lönsamhet än Nyhedsavisen och var en bidragande orsak till att Metro kämpar med lönsamhetsproblem just där.
Därför lär även Metros Per-Mikael Jensen ha tagit emot beskedet om nedläggning med en suck av lättnad. Just USA är ju, tillsammans med Spanien, Metros största problemmarknad för tillfället. Enligt uppgifter har Metro försökt sälja USA-tidningarna, men utan att någon spekulant nappat.
Men varje gång en Metro-utmanare biter i gräset förstärks ju bilden av tidningen som marknadsdominant. Om även Nyhedsavisen och Punkt SE skulle läggas ned under 2008, vilket inte är helt osannolikt, kan Jensen gå vidare med sin ”strukturplan” med lite större hopp om att lyckas nå målet om vinst för bolaget i år.
I Metros kvartalsrapport på måndag räknar analytikerna dock med en förlust på drygt 50 miljoner kronor: grundproblemen i bolaget kvarstår, med flera svaga marknader, och annonskonjunkturen för gratistidningarna har ju stora drag av osäkerhet.
Gratismarknaden växer fortfarande globalt sett, inte minst med allt fler nischade titlar, men konjunkturen sätter alla aktörer under hård press. Veckans nedläggning är knappast den sista i år.