Martin Jönsson om reklam & medier

Martin Jönsson

Martin Jönsson

WEBBVANOR Facebook har kvalat in på topp tio-listan över de mesta sajterna för kvinnor, enligt Kvinnopanelen – och nyheter, mat och böcker är de mest populära ämnena.

Kvinnopanelen är en webbundersökning från Allerförlagen, som ju blivit webbfrälsta på senare tid i och med köpen av Spray, blogg.se och andra sajter. Den bygger på 3 347 kvinnors deltagande i en nätbaserad enkät i oktober. Resultatet är naturligtvis inte representativt för hela webben, men dess genomgång av kvinnliga nätvanor innehåller ändå en del intressant.

Till exempel listan över de mest besökta sajterna. I dag finns det ju inte någon sådan bra löpande statistik, eftersom Kia Index inte omfattar utländska sajter och långt ifrån alla stora svenska. Men den lista som finns med här känns ganska rimlig, möjligen med undantag för just Spray, men det beror väl på i vilket sammanhang den är genomförd:

1. Aftonbladet
2. Google
3. Hotmail
4. Blocket
5. Expressen
6. Tradera
7. Hemnet
8. MSN
9. Facebook
10. Spray

Att Facebook tagit sig in på topp 10 är en bekräftelse på hur snabbt den blivit etablerad i olika åldersgrupper – och på hur webbanvändandet blir allt mer socialt präglat. Det förstärks också av uppgiften i undersökningen om att 6 av 10 kvinnor surfar mest på kvällen.

De ämnen som är mest intressanta för de kvinnliga surfarna i undersökningen är nyheter, mat, böcker, kläder, resor, heminredning och hälsa. Den listan är skäl nog för de svenska tidskriftsförlagen att satsa väldigt mycket mer resurser på nätet än vad de gör i dag.

Fler bloggar