Martin Jönsson
NÄTVANOR Åldersklyftan på internet krymper snabbt, när den ”sena majoriteten” på allvar börjat surfa. Och nyheter och tidningsläsande på nätet har en extremt stark ställning.
I går släpptes rapporten Svenskarna och internet av forskningsinstitutet World Internet Institute (den kan beställas på deras sajt). Rapporten bygger på internetanvändandet i 2000 hushåll och är en mer djuplodande bild av webbvanorna än Nordicoms Mediebarometer.
Det undersökningen framför allt bekräftar är dock detsamma som den senaste Mediebarometern: att nätet nu blivit etablerat i alla åldersgrupper. Internetanvändandet bland 55-64-åringar är nu uppe i 69 procent (högst av de tio länder som jämförs) och för 65-74-åringar är det 49 procent. Det finns fortfarande en viss inkomstklyfta – ”bara” 63 procent av lågutbildade låginkomsttagare 36-65 år har tillgång till nätet, jämfört med 98 % av högutbildade höginkomsttagare – men den minskar snabbt.
Totalt sett har 90 procent av svenskarna över 18 år nu tillgång till internet någonstans; 79 procent hemma. Och 52 procent använder internet dagligen.
Enligt den här rapporten är även bredbandstillgången nu extremt god: från 78 procent för låginkomsttagarna till 93 procent för höginkomsttagarna.
Så här ser topplistan ut över vad svenskarna gör på nätet minst en gång per vecka enligt rapporten:
1. E-post
2. Läsa nyheter
3. Läsa tidning
4. Kolla tidtabeller
5. Hobbies
6. ”Surfa runt”
7. Bankärenden
8. MSN
9. Produktinformation
10. Kultur
”Hobbies” ska i det här fallet tolkas som specialintressen av olika slag, från mat- och trädgårdssajter till fotbolls- och modebloggar. Det vill säga: den marknad som en stor del av tidskrifterna fortsätter att ignorera (har fortfarande inte kommit över citaten från Tidskriftsdagen häromveckan, då Jonas Bonnier sade att ”man måste faktiskt inte vara på internet” och Svensk damtidnings chefredaktör Karin Lennmor sade att ”Det finns många, många dagar då jag önskar att internet aldrig var uppfunnet…”).
Strax under topplistan finns bland annat radiolyssnande, spel och communitybesök.
Enligt den här mätningen ser bara 9 procent av nätanvändarna på video och 5 % på tv på nätet per vecka. Det är betydligt lägre än de mätningar som Media Vision gjort, som visar på att 10 procent av svenskarna ser på webb-tv en genomsnittlig dag.
Elva procent av svenskarna över 18 år är enligt rapporten medlem i någon community. Om man ska tro Facebooks egna skrytsiffror är nästan alla dessa med just där…