Martin Jönsson
FÄLLNINGAR Nu blir de nya tv-kanalerna varse vilka regler som gäller för att sända i marknätet. Granskningsnämnden för radio och tv slår rekord i fällningar och kritiserar Aftonbladets nya tv-kanal TV7 på en lång rad punkter.
På TV4 jublas det sannolikt i dag. Det var de som stod bakom anmälningen mot TV7 i höstas. De hävdade då att kanalen inte inlett några
sändningar i enlighet med de krav som ställs i sändningstillståndet. TV4 krävde då att Aftonbladets licens ska dras in,
Så hårt blir inte straffet, men i kombination med en rad andra anmälningar mot den nya tv-aktören har Granskningsnämnden ändå kommit fram till en svidande vidräkning med Aftonbladets tv-satsning. Kanalen fälls på en rad punkter, kritiseras på ännu fler – och nämnden begär nu att länsrätten ska utdöma ett straffbelopp för Aftonbladet.
Här är felen som Aftonbladet TV7 begått, enlig nämnden:
* Omfattningen av nyhetssändningarna i kanalen har varit för liten
* Företaget dröjde för länge med att registrera och använda en sändningsbeteckning, som visar att det är TV7 som sänder
* Vid nio tillfällen har det saknats markering för övergång till reklaminslag
* Sponsringsmeddelanden har presenterats på ett otillåtet sätt
* Tre olika program har brutit mot reglerna mot otillbärligt gynnande, det vill säga varit för flagranta fall av smygreklam. Särskilt i fallet Sofis Mode är kritiken hård: där konstateras det att inslag som ”Veckans Kap” är rena köpuppmaningar, vilket inte är tillåtet.
Att det är konkurrenterna som försöker sätta dit 7:an är ganska uppenbart: vi pratar inte om någon tittarstorm här, utan det är branschfolk som letar fel. Vilket är ett spel som är rätt vanligt förekommande i branschen: alla kanaler räknar sekunder och försöker hitta övertramp hos konkurrenterna när det gäller hur mycket reklam som visas.
Men regler är regler och den här fällningsfesten markerar tydligt att nischkanalerna lever under samma villkor som SVT och TV4. Det kommer att tvinga dem att tänka om när det gäller visst programinnehåll – och bli mer noggranna när det gäller att följa reglementet. Glöm tröjor med stora varumärkesloggor på programledarna, till exempel – där måste 7:an bli lika petig som SVT.
Nästa steg? Tja, det finns ju fler tv-kanaler som inte sänder innehåll i enlighet med sändningstillståndet. TV6 och Kanal 9, till exempel. När kommer den första anmälningen mot dem?
Läs också:
24/2 Digital-tv utan politisk kontroll
11/9 TV4 vill stoppa Aftonbladet TV