Martin Jönsson om reklam & medier

Martin Jönsson

Martin Jönsson

UPPLAGESIFFROR Expressen/GT/Kvällsposten fortsätter att tappa i upplaga. Och nu står hoppet till James Bond-kampanjen. men de siffrorna får vi vänta på minst en månad.

Uppdaterad och korrigerad: tidigare version innehöll felaktiga siffrror

I mars sålde Expressen/GT/Kvällsposten 319 900 ex per dag, enligt TS-statistiken. Det är 19 900 ex eller 5,6 procent sämre än mars 2006.

I genomsnitt har Expressen minskat med 18 800 ex, eller 5,6 procent, de första tre månaderna 2007, till totalt 319 900 ex. Det är ett ännu kraftigare fall än för Aftonbladet, som tappat 16 700 ex eller 4 procent, till i genomsnitt 402 300 ex.

Båda tidningarna kör nu med samma strategi för att möta raset. Expressen har sin 007-kampanj, där filmköparna får en tidning på köpet. Aftonbladet kör med dvd-rullar i enklare förpackning och med lägre pris – men har också en kampanj som påminner väldigt mycket om Expressens. Den som köper Aftonbladet på Statoil får köpa en CD med konsertaktuella Rolling Stones för ”bara” 69 kronor. Urvalet är dock inte komplett; det pendlar mellan pärlor som Tattoo You och lagervärmare som Goats Head Soup.

Lagom till midsommar kan vi i bästa fall hoppas på försäljningssiffror för april. Då får vi se om Bond & Stones lyckats vända kurvorna åt den svenska kvällspressen.

Läs också:
10/5 Kvällspressen faller på annonsmarknaden
8/5 Expressens filmkrängande en osäker affär
22/4 Kvällspress på köpet
28/3 När trycks den sista kvällstidningen?

Fler bloggar