Martin Jönsson om reklam & medier

Martin Jönsson

Martin Jönsson

MINISTERBLOGG Carl Bildts omdebatterade ”Alla dessa dagar” får en kompis i regeringskansliet. Är Bertil Torekull och Expressens ledarredaktion informerade?

Via ett pressmeddelande från centerpartiet kommer dagens tyngsta politiska nyhet: Maud Olofssons bildblogg återlanseras!

Bildbloggen hade premiär i valrörelsen, då centerledaren började lägga ut bilder från sin politiska vardag, med allt från bävrar till torgmöten. Den version som nu är ute är inte lika färgstark, utan innehåller mest bilder från kaffe & tårta-stunder på näringsdepartementet, intervjuer med Smålandsnytt och diverse mottagningar. enda glamourfaktorn står Carolina Gynning för, i en bild från Mauds deltagande i Förkväll.

Med tanke på vilket rabalder det blivit om Carl Bildts bloggande skulle det inte förvåna om någon ledarskribent eller debattör skulle börja rasa även inför dessa harmlösa bilder, även om de ligger på partiets hemsida och inte regeringens.

Diskussionen om Bildt-bloggen har tappat alla proportioner. Nu hävdar till exempel Expressens informationschef Irina Halling till Dagens media att Bildt angriper Expressens yttrandefrihet när han försynt påpekar att Expressen, enligt honom, haft en del faktafel – exempelvis om sonen Nils ålder…

Det märkligaste i kritiken mot Bildt är synsättet att det per se skulle vara fel att kommunicera just via en blogg. Resonemangen är hela tiden hypotetiska: det skulle kunna leda till att regeringen stänger ute medierna och det skulle kunna leda till att Bildt skriver olämpliga saker. Men innan något av detta hänt (med tanke på att Bildt är den mest intervjuade ministern av alla verkar inte utestängsningshotet vara så allvarligt…) finns det ingen anledning att vara så upprörd över bloggen.

Journalisternas tolkningsföreträde och filterfunktion är sedan länge utraderad. Att en minister bloggar är i sak inte konstigare än att en minister talar på ett torgmöte. Det är bred kommunikation, via en sällsynt lämplig plattform.

Sådana behöver vi fler av, inte färre. Även om det vore mer intressant om Maud skrev istället för att fotografera…

Läs också:
3/9 Mauds fotoalbum vinner inga val

Fler bloggar