Martin Jönsson om reklam & medier

Martin Jönsson

Martin Jönsson

TITTARSIFFROR TV6 och TV8 har störst anledning att jubla när februari månads tittarsiffror nu är klara – och SVT störst anledning att vara bekymrad. Åtminstone när det gäller de unga tittarna.

Uppdaterad

För SVT var årets februarisiffror som väntat betydligt svagare än i fjol: att matcha OS-sändningarna går inte och tillsammans minskade SVT 1 och 2 sin tittartidsandel från 51,7 procent till 39,1 procent. Även Eurosport tappade rejält.

Alla andra stora kanaler, utom MTV, ökade sina andelar. TV4 steg från 16 till 19,9 procent, TV3 från 7,2 till 8,3, Kanal 5 från 7,4 till 7,8 och TV4 Plus från 2 till 2,6 procent.

Men de mest intressanta förändringarna i tittarstatistiken var följande:

TV6 börjar bli en stor kanal på riktigt. I februari hade kanalen en tittartidsandel på rekordhöga 4 procent (1,8 procent i fjol) och kan nu börja snegla uppåt mot trean och femman på allvar.

TV8 klättrar mest av alla i topplistan. För ett år sedan var kanalen bara 30:e störst: nu är den nummer 15, efter att ha sexdubblat den genomsnittliga tittartiden.

Uppdaterad info: Gårdagens exklusiva intervju med Cristina Stenbeck hos Adaktusson i TV8 lyckades dock inte dra rekordpublik, trots en enorm uppbackning i tidningarna. Programmet nådde bara 35 000 tittare, vilket därmed förblir Adaktussons högstanivå.

SVT har fortfarande förtvivlat svårt att locka unga tittare, trots att både Melodifestival och Så ska det låta drar många 15-24-åringar. I februari var SVT1 bara femte största kanal i den åldersgruppen – och lika många tittar på TV6 som på SVT1. Inte ens om man lägger ihop SVT1 och SVT2 blir public service-kanalerna lika stora som Kanal 5 bland de unga tittarna.

Så här ser hela Topp 20-listan ut över de största kanalerna:

1. SVT1
2. TV4
3. SVT2
4. TV3
5. Kanal 5
6. TV6
7. TV4 Plus
8. Eurosport
9. Discovery
10. SVT24
10. Disney Channel
12. SVT Barnkanalen
12. MTV
14. TV4 Film
15. TV8
16. Nickelodeon
17. TV4 Fakta
17. Animal Planet
19. TV400
19. Cartoon Network

Fler bloggar