Martin Jönsson
ÅTERVINNING Kvällstidningarnas nöjessidor vill ha tuffare intervjuer,. Därför snor de skamlöst upplägget från annat håll.
I Expressen har Quetzala Blanco inlett en intervjuserie under vinjetten ”Vem FAN tror NN att han/hon är?”. Kul grepp – och en klassiker. Musikmagasinet Q körde i åratal sin serie ”Who the HELL does NN think he/she is”, med Tom Hibbert som intervjuare.
Aftonbladet stjäl på närmare håll. I intervjuserien Good cop & bad cop, där schlageraktuelle Uno Svenningsen intervjuas i dag, låter man den ene intervjuaren ställa snälla frågor och den andra elaka frågor. Bekant? Ja, i snart tio år har Nöjesguiden gjort detsamma, med sin glade respektive sure betygsgubbe. Jag vet, för jag var med om att skapa det konceptet.
Fast å andra sidan lånade vi rätt mycket inspiration, i varje fall till den elake, av Ali G. Och SvD:s intervjuserie på nöjessidorna där kändisar intervjuar kändisar är naturligtvis inspirerad av tidningen Interview.
Allt går igen.