Martin Jönsson om reklam & medier

Martin Jönsson

Martin Jönsson

GRATISSATSAR Red Pages försvinner rekordsnabbt, efter en allians med Dagens PS. Samtidigt gör Metro ett tredje försök på en helgtidning. Två högoddssatsningar, i rådande gratiskonkurrens.

Försöket att lansera en gratis, hushållsutdelad kultur- och nöjestidning, Red Pages, gick sådär. Första numret, som till stora delar byggde på material från gratistidningen Rodeo, sågades av de flesta (även här) – och i dag kom beskedet om att det inte blir någon fortsättning i egen regi, utan att tidningen fusioneras med nyhetssajten Dagens PS. Den nya titeln blir kort och gott PS – icke att förväxla med Allers må-bättre-tidning PS! – med Resumé och Vision-veteranen Peppe Engberg som chefredaktör. Tidningen ska hushållsutdelas, till särskilt attraktiva måvälgrupper.

En rappare version av Financial Times helgbilaga How to Spend It utlovas, enligt Peppe Engberg på Dagens PS. Det är en hög ribba att lägga; knappt ens Dagens Industri har lyckats med den ambitionen.

Samtidigt kommer beskedet att Metro gör ännu ett försök att leverera en Metro Weekend. Senaste försöket, så sent som förra våren, floppade rekordsnabbt. Nu försöker Sakari Pitkänen igen (läs mer hos Dagens Media) igen genom att ge Metro Nöje en egen titel. På sikt lär det säkert kunna bli en fusion med den hårt kämpande Metro Bostad med en bred hushållsutdelad livsstilstidning. Om kalkylerna håller är en helt annan femma.

Fler bloggar