Daniel Kederstedt
Mitt Romneys bidragsgivare fortsätter att hamna i trubbel.
Efter att hans största välgörare, kasinomiljardären Sheldon Adelson, blivit insyltad i pengatvätt har nu en av bröderna i Koch-klanen stämts för kidnappning.
Det handlar om William Koch som ruvar på en förmögenhet om cirka 4 miljarder dollar. Han listas därmed som USA:s 92:a rikaste person och har, enligt Forbes Magazine, i det här valet skyfflat in 3 miljoner dollar för att försöka räta ut Mitt Romneys väg mot Vita Huset.
Men nu har 72-åringen alltså fått större huvudbry än att fundera på om ytterligare pengar behövs i dusten mot Barack Obama.
I en stämning säger Kirby Martensen, tidigare anställd på miljardärens företag Oxbow Carbon, att han självmant tog sig till Bear Ranch – en kopia av en vilda västern-håla som William Koch låtit bygga strax utanför Aspen, Colorado. Väl där var tanken att han skulle ha diskuterat sin framtid sedan han varit missnöjd med de legala aspekterna av sitt arbete. Enligt Kirby Martensen anlitades han för att sätta upp ett skalbolag i Bahamas som kunde se till att William Kochs företag slapp betala 200 miljoner dollar i skatter.
På plats ska han däremot ha förhörts i två timmar, sedan William Koch misstänkt att den anställde ska ha försökt försnilla 40 miljoner dollar, hjälpt konkurrenter och tagit emot mutor.
Det här var i sig inget större problem för Kirby Martensen. Nej, riktigt besvärligt blev det istället när han skulle ta sig hem.
Kirby Martensen säger att han hade bokat en flygbiljett från Aspens flygplats. Men istället kördes han i sex timmar till en liten flygplats utanför Denver. Det var under den här tiden som kidnappningen ska ha skett.
William Koch slår, föga förvånande, ifrån sig anklagelserna och kravet om 75 000 dollar i ersättning. Men om uppgifterna stämmer kan man fråga sig om han har inspirerats av just Vilda Västern. Han är en stor fantast och pungade förra året upp 2,3 miljoner dollar för det enda kända fotografiet av Billy The Kid.
William Koch har för övrigt ett efternamn som kanske klingar bekant. Han är bror till Charles och David Koch, som driver ett av USA:s största onoterade företaget, Koch Industries. William Koch sålde sin andel i familjeföretaget 1983 för 470 miljoner dollar – allt för att därefter ägna mer än tio år att försöka stämma sina bröder i ett försök att håva in mer pengar.
Charles och David Koch är goda för runt 31 miljarder dollar vardera och har under en längre tid öst in hundratals miljoner kronor i den amerikanska politiken. Allt med målet om att dels finansiera högerledet och dess teapartyrörelse, dels förhindra den socialistiska utvecklingen som man tycker Barack Obama står för.